شیوه‌نامه انتخاب بهترین نمایش‌های سال

ماده 1- مقدمه:

انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر هر سال به انتخاب اعضای خود، سه نمایش برتر سال قبل را معرفی می‌کند. هیأت مدیره وقت، اوایل سال 1393، با توجه به دشواری‌ها و کاستی های شیوه انتخاب دستی و یک باره آثار منتخب در مجمع عمومی سالانه انجمن، لزوم حفظ بازنگری و ارتقای کیفیت شیوه برگزاری داوری را احساس کرد. از سویی دیگر اهمیت موضوع همچنین جایگاه والای این انتخاب نزد خانواده تئاتر، توجه ویژه به این نیاز را شدت می بخشید. بر همین اساس از همان سال، اقدامات اولیه در جهت جستجو و دستیابی به راهکاری مناسب آغاز شد. جلسات متعدد کارشناسی و مشاوره نسبت به طراحی، تدوین و تنظیم شیوه ای «علمی تر»، «همگام با فناوری روز»، «با ضریب خطای کمتر»، همچنین با در نظر گرفتن «جذابیت» و «سهل الوصول بودن برای اعضاء» برگزار شد. حاصل این اقدامات، مذاکرات و البته انتخاب اسپانسر و مجری مناسب - که نزدیک به دو سال به درازا کشید- رسیدن به شیوه «رأی دهی از طریق سامانه پیامکی» بود. این سامانه در سال 1395 به شکل پایلوت و آزمایشی اجرا و بهترین نمایش‌های سال 95 براساس خروجی آن تعیین شد. پس از بازنگری چندباره در سامانه و مطالعه و آسیب شناسی مسائل پیش آمده؛ آخرین اصلاحات در آئین نامه و شیوه نامه به قرار زیر تنظیم شد.

ماده 2- مجری پروژه «رأی دهی از طریق سامانه پیامکی» :

شرکت«مدیانا» به عنوان اسپانسر و مجری این پروژه تعیین شده است. تمامی مراحل اجرا و پشتیبانی این طرح توسط «مدیانا» انجام می پذیرد.

ماده 3- تعاریف:

1-3- داور: هر یک از اعضای پیوسته و وابسته انجمن «داور» مسابقه مطبوعاتی هستند. هر داور می تواند به هر نمایش یک رأی بدهد.

2-3- رأی: رأی به هر نمایش در واقع امتیازی ست که یک داور به یک نمایش می دهد.امتیازات از صفر تا پنج خواهد بود.

3-3- امتیازات«صفر» به منزله این است که داور نمایشی را تماشا کرده اما آن را فاقد ارزش دانسته است. «یک» بسیار ضعیف. «دو» ضعیف. «سه» متوسط. «چهار» خوب. «پنج» خیلی خوب.

ماده 4- ضوابط:

1-4-  شماره تلفن همراه مجاز: هر داور مجاز است حداکثر با دو شماره تلفن همراه به نمایش‌های روی صحنه رأی بدهد. بدین منظور هر داور می بایست در ابتدای سال نسبت به اعلام شماره تلفن‌های فعالش به انجمن اقدام کند و هرگونه تغییر را در اسرع وقت به اطلاع انجمن برساند. بدیهی ست رأی دهی با دیگر شماره تلفن‌ها غیرممکن خواهد بود.

2-4- مهلت رأی دهی به هر نمایش: مهلت رأی دهی به هر نمایش تا یک هفته پس از آخرین روز اجرای آن نمایش خواهد بود. بدیهی است پس از سپری شدن یک هفته از پایان هر نمایش، امکان رأی دهی غیرفعال و غیرممکن خواهد بود.

3-4- حداقل رأی مجاز برای داور: الزامی است در طول سال، هر داور حداقل به 52 نمایش رأی بدهد. در غیر این صورت رأی‌های آن عضو انجمن یا داور در مسابقه اعمال نخواهد شد.

4-4- حداقل تعداد رأی هر نمایش: برای اینکه هر نمایش در فهرست مسابقه قرار بگیرد الزامی است که دست کم 10 رأی ثبت شده داشته باشد؛ یعنی حداقل 10 داور می بایست به آن نمایش رأی و امتیاز صفر تا پنج- داده باشند. در غیر این صورت آن نمایش در مسابقه شرکت داده نخواهد شد.

5-4- حداقل امتیاز هر نمایش: برای اینکه هر نمایش در فهرست مسابقه قرار بگیرد می بایست در پایان سال حداقل 28 امتیاز کسب کرده باشد. در غیر این صورت آن نمایش در مسابقه شرکت داده نخواهد شد.

6-4- حداقل میانگین امتیاز هر نمایش: برای اینکه هر نمایش در فهرست مسابقه قرار بگیرد می بایست در پایان سال حداقل میانگین امتیاز 3 را کسب کرده باشد. در غیر این صورت آن نمایش در مسابقه شرکت داده نخواهد شد.

ماده 5- دسترسی داوران به فهرست نمایش‌های روی صحنه:

1-5- ارسال فهرست نمایش‌ها از طریق پیامک: اول و پانزدهم هر ماه فهرست نمایش‌های روی صحنه، همراه با کد مربوط به هر نمایش به شماره تلفن های همراه داوران- از طریق پیامک- ارسال می شود.

2-5- انتشار فهرست نمایش‌ها در کانال تلگرامی انجمن منتقدان: اول و پانزدهم هر ماه فهرست نمایش‌های روی صحنه همراه با کد مربوط به هر نمایش در کانال تلگرامی انجمن منتشر خواهد شد.

3-5- بارگذاری فهرست نمایش‌ها در سایت انجمن به نشانی: itcrj.com

4-5- ارسال به ایمیل داوران: اول و پانزدهم هر ماه فهرست نمایش‌های روی صحنه، همراه با کد مربوط به هر نمایش به شماره تلفن های همراه داوران- از طریق ایمیل‌های اعلام شده به انجمن- ارسال می شود.

5-5- ارسال پیامک بدون متن به مدیانا: در طول یک ماه هر داور می تواند از طریق شماره تلفن‌های معتبر- که خود به انجمن اعلام کرده- دو بار از این امکان استفاده کرده و فهرست نمایش های روی صحنه در آن بازه زمانی(پانزده روزه) را از مرکز مدیانا و از طریق پیامک دریافت کنند.

ماده 6- رأی دهی:

1-6- کدینگ نمایش‌ها:

-  الگوی فهرست نمایش‌ها:" نام نمایش، نام کارگردان، کد چهار رقمی" مثال: متاستاز، علی اصغر دشتی، 1234

- درج امتیاز صفر به نمایش: نرم افزار فرمت «0-1234» را با فرمت «1234» یکی نمی داند. از این رو الزامی است «کاراکتر صفر» بعد از کد نمایش درج شود. در غیر این صورت نرم افزار اعلام بروز خطا در رأی دهی می دهد.

2-6- رأی دهی از طریق پیامک:

- ثبت امتیاز: ابتدا کد چهار رقمی نمایش را درج کنید سپس یک خط فاصله بگذارید "-" و بعد امتیاز نمایش را درج کنید. حالا پیامک را به شماره 3000234900 ارسال فرمائید. مثال: 2-1234 ارسال به 3000234900

- تغییر امتیاز نمایش: هر داور مجاز است برای هر نمایش در مهلت مقرر(یک هفته پس از پایان اجرا) تنها و تنها یک بار از طریق پیامک امتیاز داده شده را ویرایش کند. برای این منظور کافی است مجدد اقدام به ثبت امتیاز(جدید) کند.

- تعداد رأی مجاز در هر روز: هر داور در هر روز حداکثر می تواند به دو نمایش رأی و امتیاز دهد.

3-6- از طریق سایت انجمن  itcrj.com:

- شناسه کاربری: به هر داور یک شناسه کاربری و یک رمز عبور اختصاص داده خواهد شد.

- صفحه شخصی داوران: داور پس از مراجعه به سایت اینترنتی انجمن با ورود اطلاعات کاربری خود وارد «صفحه شخصی رأی دهی» خواهد شد.

- ثبت امتیاز: داور پس از جستجوی نمایش مورد نظر در فهرست نمایش‌های روی صحنه؛ امتیاز دلخواه خود را به آن نمایش ثبت خواهد کرد.

- تعداد ثبت مجاز در سایت: نرم افزار به گونه ای طراحی شده که در هر روز تنها امکان رأی دهی به دو نمایش امکان پذیر خواهد بود.

- ویرایش امتیاز: در سایت امکان ویرایش امتیازات قبلی، تا پیش از پایان مهلت مقرر رأی دهی، به تعداد دفعات نامحدود امکان پذیر است.

- پایان مهلت رأی دهی برای هر نمایش: پس از پایان مهلت (یک هفته پس از آخرین اجرا) امکان هرگونه رأی دهی و ویرایش برای آن نمایش خاص غیرفعال می شود.